Rehberlik


Okul pedagogumuz tarafından yürütülen psikolojik danışamnlık ve rehberlik hizmeti, okul aile iş birliği içerisinde yürütülmektedir.bu iş birliğini sağlıklı kurabilmek adına çocuk-öğretmen-veli üçgeni arasında iletişimi sağlamak oldukça önemlidir.

Çocukların yaşantı kalitelerini arttırabilmek amacıyla okulumuzdaki danışmanlık hizmeti üç kola ayrılmaktadır;

1)    Çocuklara yönelik çalışmalar

Buradaki amacımız; çocuklarımızın ilgi ve yeteneklerini, güçlü ve desteklenmesi gereken yönlerini, bireysel farklılıklarını göz önünde bulundurarak  gözlem, test ya da oyun gibi çalışmalar sonucunda değerlendirmelerle  gelecekteki yaşantılarında sağlıklı ve mutlu bireyler olmalarını sağlamaktır.

Bunun yanı sıra olası bir davranış veya problemin tespit edilmesi halinde bu durumun takibi, değerlendirmesi ve ve li bilgilendirme yoluyla problemi ortadan kaldırmak için uygun müdehale programı oluşturulması da yine pedagogumuz tarafından yapılmaktadır.

Gerekli görüldüğü takdirde ise dış bir kaynaktan uzmana yönlendirme gerçekleştirilir.

2)    Ailelere yönelik çalışmalar

bireysel veli görüşmelerinde pedagogumuz  ve velilerimiz, çocuklarının gelişimsel özellikleri, güçlü ve desteklenmesi gereken yönleri, ilgi ve yetenekleri ile ilgili paylaşımlarda bulunurlar.

Ailenin talebi doğrultusunda bilgilendirici ve bilinçlendirici çalışmalar da yapılır.

3)    Öğretmene yönelik çalışmalar

Eğitim programları,iletişim becerileri, gelişim özellikleri, davranış yerleştirme gibi konularda paylaşım toplantıları ve uygulama örneklerigerçekleştirerek öğretmenlere rehberlik hizmeti sunulur.